Для батьків

Як говорити з підлітками про ризики ранньої вагітності?


   Підліткам властиво недооцінювати ризики, в тому числі і пов'язані з сексуальною поведінкою. Щоб продемонструвати можливі наслідки підліткової вагітності, батьки можуть запропонувати своїм дітям, як дівчаткам-підліткам, так і хлопчикам, невеликий експеримент.

  Запропонуйте вашій дитині скласти список життєвих планів на найближчі 5 років: запишіть плани, які стосуються навчання, вибору професії, подорожей, розваг, творчості, занять улюбленою справою, спілкування з друзями і т.д. Потім, запропонуйте переглянути цей список, з урахуванням раптової ситуації вагітності та очікування дитини.

   У розмові з донькою обговоріть, як вагітність і народження немовляти змінить її життя, стосунки з друзями і всередині сім'ї, як вирішувати питання зі школою і подальшим навчанням, як розподілити обов'язки по догляду за дитиною, про майбутнє заміжжя, фінансовий добробут.

  Обговоріть, як можуть скластися стосунки з батьком дитини, чи буде він готовий піклуватися про сім'ю, зберігати вірність, нести відповідальність.


Вагітність і пологи у дівчини-підлітка є вкрай небажаними, оскільки:

 •    Вагітність у ранньому віці може загрожувати здоров'ю, а іноді - життю. За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я, вагітність, її переривання і пологи в підлітковому віці є одними з основних причин материнської і дитячої смертності у світі. Ймовірність мертвонародження та смертності новонароджених у матерів підліткового віку в 1,5 рази вище, ніж у жінок 20-29 років.
 •   Неможливість завершити навчання в школі, отримати освіту і професію, обмежує можливості для отримання добре оплачуваної роботи, прирікає на низький рівень доходу і бідність.
 •   Необхідність утримувати дитину ставить непрацюючу маму в довготривалу фінансову залежність від батьків або інших людей, які можуть чинити на неї тиск.
 •    Висока ймовірність засудження з боку близьких і ризик виховувати малюка одній.

 ***

Ознаки серйозної депресії в підлітка

Більшість дітей безболісно переживають підлітковий період. Але деякі підлітки за цей час змінюються до невпізнання, що завдає багато страждань батькам. Вони розмірковують над такими різкими змінами: «Раніше моя дитина була такою щасливою», «З нею було легко знайти спільну мову», «Раніше вона була добрішою».

Іноді батьки звинувачують себе в подібній поведінці дитини («Мені варто було бути з нею суворішим(ою)», «Мені варто було проводити з нею більше часу», «Потрібно було здогадатися, що цим усе закінчиться») або пояснюють усе поганою спадковістю («Він весь у батька», «У нашій родині всі чоловіки – алкоголіки», «У нашій родині багато хто страждав на депресію»). Самозвинувачення не приносять ніякого результату, хоча батьки часто до них вдаються. Звинувачення дитини також неефективні, крім того, вони призводять до конфліктів між підлітком і батьками.

То які прояви підліткової засмученості можна вважати нормальними, а в яких випадках потрібна допомога психолога? Спробуємо розібратися з цими питаннями.

ДЕПРЕСІЯ В ПІДЛІТКОВОМУ ВІЦІ

У підлітковому віці відбувається усвідомлення крихкості життя, яке викликає в дітей смуток і пригнічений стан. Депресія розвитку викликана міркуваннями дитини про смерть. Цей етап символізує закінчення дитинства, перехід у доросле життя, усвідомлення того, що й сам підліток, і його близькі не вічні. Ці переживання змушують підлітка сприймати світ у похмурих тонах.

Хоча депресія розвитку й викликає в підлітка внутрішній неспокій, вона знаменує новий етап його життя, появу нового образу власного «я». Це занепокоєння необхідне, без нього дитина не сформувала б цілісний образ свого «я». Щоб упоратися з депресією, підлітку потрібно подолати два ключові чинники її розвитку: власну ідентичність і відокремлення. Якщо йому не вдається зробити це, у нього починають проявлятися дитячі форми поведінки, такі як істерики, булінг тощо.

ДЛЯ ДЕПРЕСІЇ РОЗВИТКУ В ПІДЛІТКА ХАРАКТЕРНІ ТАКІ ОЗНАКИ:

·                     перепади настрою;

·                     смуток, меланхолія;

·                     соціофобія;

·                     перевтома, безсоння або, навпаки, тривалий сон;

·                     думки про суїцид або вбивство без явного наміру.

 


ОЗНАКИ ТОГО, ЩО ДИТИНІ ПОТРІБНА ДОПОМОГА

Іноді буває важко визначити, яка форма депресії в підлітка. Потрібно звернути увагу на такі ознаки:

·                     Нанесення собі каліцтв. Якщо підліток завдає собі порізів або інших каліцтв, це свідчить про те, що він фізично та психічно неврівноважений й не може впоратися зі своїми емоціями. Подібні дії можуть стати звичкою та проявитися через тривалий час.

·                     Вживання алкоголю й наркотиків. Підлітки часто пробують алкоголь і наркотики, і, якщо це відбувається систематично, це свідчить про серйозні проблеми. Необхідно негайно вжити заходів, особливо, якщо у вашій родині в кого-небудь вже були проблеми з наркотиками. Підлітки, які страждають на атипову депресію, схильні до цього.

·                     Думки про суїцид. Якщо в дитини з'являються думки про суїцид, батькам не можна ставитися до цього легковажно й намагатися впоратися з проблемою самостійно. Не варто також думати, що дитина грає на публіку. Потрібно негайно звернутися по професійну допомогу. Про серйозність даної проблеми свідчить і той факт, що останнім часом число самогубств серед підлітків зростає, особливо серед дівчаток.

Поради для батьків

·                    Пам’ятайте, що підліткам, які страждають від депресії, важко говорити про свої почуття. Вони можуть не розуміти, що з ними відбувається, і навіть не знати симптомів депресії.

·                    Депресія у підлітків проявляється не так, як у дорослих. Тому зважайте на зміну поведінки дитини, її звичок у харчуванні, перепади настрою, розлади сну і погіршення стосунків з іншими, особливо, якщо такі зміни тривають не один тиждень.

·                    Сприймайте серйозно будь-які вислови про смерть чи натяки на самогубство.

·                    Якщо ви підозрюєте у дитини депресію (не йдеться про поганий настрій), варто проконсультуватися з лікарем.

·                    Допомагайте дитині дотримуватися призначеного лікування і відразу повідомляйте лікаря, якщо стан дитини не покращується і з’являються тривожні побічні ефекти.

·                    Дбайте, щоб у вашій сім’ї був режим харчування, занять фізичними вправами і режим сну.

·                    Підтримуйте з дитиною хороший обмін думками, допомагайте їй давати собі раду з упередженим ставленням з боку інших.

·                    Постійно запевняйте дитину у своїй любові, адже через депресію їй може бути соромно, вона може почуватися самотньою і нікому не потрібною.

****

Чому підлітки втрачають інтерес до життя?

Основна причина, чому у підлітків зникає інтерес до життя, – втрата коханих, друзів і відсутність можливості знайти свою компанію, свою "зграю", людей, які би їх розуміли. Емоційна сфера підлітків розвивається у контакті з однолітками, й втрачаючи цей зв'язок підлітки відчувають фрустрацію

Вікова задача підлітків – відокремитися від батьків, відійти у бік і знайти себе. Якщо ж це не вдається, підлітки починають ставити питання: де мої люди та сенс життя?

Така підліткова самотність є у багатьох дітей. Сучасні діти не дуже емоційно стабільні, оскільки у них великий потік інформації, багато прикладів успішних блогерів, тому починають себе накручувати, шукати причини у собі.

Підлітки схильні міркувати про втрату сенсу життя. Коментарі про самотність є практично під кожним підлітковим відео. Водночас необов'язково, що дитина дійсно так почувається або прагне втратити життя. Це такі питання: що, для чого і чому. Дорослі теж часом їх ставлять. Інтернет спонукає думати на цю тему і висловлювати свої думки.

"Але не можна казати, що у всьому винний інтернет. Це, імовірніше, можливість для підлітків поспілкуватися, інкогніто десь повідомити про себе і сказати, що я втрачаю сенс життя. У дітей нестабільна психіка, є багато матеріалів, які дають їм негативну інформацію поміркувати: якщо думаєш про смерть – вихід є. Це суїцидальні групи, які "ловлять" емоційно нестабільних підлітків і починають їх затягувати".

Як батькам зрозуміти, що з дитиною щось не те

На сам перед варто слідкувати за тим, як дитина будує контакти зі світом:

 • якщо більше сидить у гаджетах, замкнута й не може образно описати свій стан;
 • не знаходить слова, щоби розповісти про свої   почуття та проведений день;
 • якщо наживо не спілкується, не ходить у гості, не ходять в гості до неї; 
 • слухає депресивну, параноїдальну музику;
 • має відсторонений погляд, апатію, дитина млява, має поганий апетит, не має інтересу в очах;
 • більшість часу проводить у ліжку.

У такому разі треба звертатися до фахівців. Діти можуть самі натяками, говорити про свій стан.

Часто помилка батьків у тому, що вони починають заперечувати й казати: " У тебе все є, ситий, вдітий, у тебе немає проблем, ми не мали всього того, що маєш ти".

Важливо рахуватися з почуттями підлітка, побути поряд і сказати, що також мали у житті періоди, коли все остогидло і була якась сірість.

Треба легалізувати ці почуття і дати дитині зрозуміти, що ви її приймаєте і про це можна говорити у родині ".

Батьки, які відкидають почуття підлітка, – люди, які проживають власну кризу чи кризу родини.

Часто буває, що під суїцидальні депресивні стани підпадають діти з родин, де дорослі проживають свої кризи. Де у родині емоційно все заблоковано, де немає контакту, а є роз’єднаність – життя дитини окремо, життя дорослого – окремо. Зустрілися, за оцінки полаялися, зауваження зробили й все – дитина залишається самою.

Що робити батькам, аби вберегти дитину

Насамперед варто розмовляти з дітьми. Говорити все, що ви знаєте на певну тему. Перед цим можна вивчити культуру, в яку занурена дитина, контент, який вона переглядає у соц. мережах. Якщо говорити за популярну мережу ТікТок, то дана платформа насичена різноформатними відео: від пейзажів природи, до суїцидальних закликів, варто обговорити це з дитиною, запитати її думку щодо таких тенденцій.

Підлітки дивляться різний відеоконтент, і ми можемо говорити про те, що є як розважальний, так і небезпечний, де хтось хоче маніпулювати тобою і твоєю поведінкою.

Важливо поділитися і скинути ширму того, що з дорослими можна говорити тільки на окремі теми, які сподобаються батькам.

Можна сказати дитині: "У нас в дитинстві такого не було. І те, що зараз проходите ви, покоління вашого часу – справжнє випробування. Це головний челендж – вижити у цьому потоці інформації. Зрозуміло, що вам цікаво і хочеться багато чого спробувати. Ми також у чомусь йшли на ризик. Наприклад, ось таке робили…".

Діліться через свій досвід. Згадуйте себе підлітком і говоріть з ними через призму спільних розмірковувань, не заборон. Заборони у підлітків викликають ще більше супротиву.

Щодо небезпечних челенджів, треба питати у дітей, чи були у них подібні розмови з кимось. Чи думали самі про таке? Може, хтось пропонував чи пробував і все скінчилося не дуже трагічно?

"Треба влаштовувати дітям "круглий стіл довіри". І якщо ця тема не буде у тіні, діти матимуть шанс знайти іншу думку, зрозуміти свої почуття і навіть власну мотивацію".

Якщо Ваша дитина знімає небезпечні відео орієнтуючись на велику кількість лайків, варто проговорити, яким іншим способом можна досягти популярності. Дослідити безпечні запити аудиторії та допомагати дитині розвиватися у тому напрямку.

У розумних межах батьки мають контролювати доступ дитини до смартфона, особливо коли у неї невдалі дні нестабільний гормональний фон і є небезпека отримувати інформацію з небезпечних груп.


***


11 поширених проблем підлітків та їх вирішення

Марія, мати 14-річного Кирила, розповідає: «Мій син практично щодня пізно повертався додому, поводився примхливо, був неуважним, мав довге волосся, погано вчився в школі і мало їв. Знайшовши у його куртці пачку цигарок, я зрозуміла: маємо проблеми».

Підлітковий вік – це час змін. Підлітки вразливі, нерідко потрапляють у тенета шкідливих звичок, а це – крок до серйозних проблем у дорослому віці. Досить часто батьки не в змозі дати раду проблемній поведінці своєї дитини.

Розгляньмо, які проблеми найпоширеніші в дітей підліткового віку і як батьки можуть із цим упоратися.

Як зарадити проблемам підлітків

Підлітковий вік непросто пережити і дітям, і їхнім батькам. Єдиний спосіб здолати проблеми цього віку – знати про них усе й бути до них готовими. Ось низка проблем, з якими досить часто стикаються підлітки.

1. Фізичні зміни

Фізичні зміни в підлітків відбуваються через зміну їх гормонального фону.

 • У дівчаток формуються груди, і спочатку це може спричиняти незручності.
 • Дівчатка починають усвідомлювати свою фігуру.
 • У хлопчиків ламається голос і починає рости волосся на обличчі. Це найпомітніша зміна, яка відбувається з ними в підлітковому віці.
 • Головною проблемою для підлітків є прищі.
 • У підлітків збільшується м'язова маса. Іноді це призводить до надлишкової маси тіла.
 • Посилюється запах тіла.
 • У дівчаток починається менструальний цикл.

Рекомендації

Кращий спосіб допомогти дитині пройти через цей період – це розповісти їй про зміни, що з нею відбуваються.

 • Поясніть підлітку, що зміни тіла – це нормально. Їх переживає кожен підліток.
 • Надайте допомогу підлітку при адаптації до змін: визнайте зміни самі й допоможіть дитині визнати їх.
 • Привчіть дитину до здорового раціону і фізичних вправ. Це стане запорукою її здоров'я й гарної фізичної форми.

2. Емоційні зміни

Зміни гормонального фону викликають у підлітків не тільки фізичні, а й емоційні зміни.

 • Підлітковий вік – це перехідний період між дитинством і дорослим життям. Із цієї причини підлітки часто соромляться: вони мають обов'язки, подібно до дорослих, і бажання – подібно до дітей.
 • Підлітки бувають надмірно емоційні (і це теж пов'язано з гормонами).
 • Геть усе може зробити їх щасливими, сумними або злими.
 • Дівчатка-підлітки занадто вразливі й часто плачуть.
 • Часті перепади настрою властиві і хлопчикам, і дівчаткам.
 • Фізичні зміни стають причиною появи саморефлексії в підлітків.
 • Діти, які рано досягають статевої зрілості, можуть почуватися дивно.
 • У підлітковому віці діти часто усвідомлюють власну неповноцінність або, навпаки, перевагу над іншими.
 • У підлітковому віці в дітей часто виникають думки про секс. Це може викликати в них почуття провини.

Рекомендації

Підлітковий вік пов'язаний із постійними перепадами емоцій. І це нормально. Ви у змозі допомогти своїй дитині впоратися з емоційними проблемами.

 • Допоможіть підлітку подбати про себе. Скажіть йому, що цілком нормально відчувати те, що він відчуває.
 • Заохочуйте дитину займатися фізичними вправами. Фізична активність підтримує в організмі рівень «гормону щастя» серотоніну, що відповідає за позитивні почуття.
 • Заохочуйте підлітка говорити. Слухайте його без осуду. Не давайте йому порад, якщо він до них не готовий.
 • Поговоріть із підлітком про те, як ви переживали свій підлітковий вік. Це дасть дитині змогу зрозуміти, що почуватися так, як вона почувається, – цілком нормально.
 • Мотивуйте дитину займатися тим, що їй подобається, оскільки це допоможе їй скерувати емоції у творче русло.

3. Зміни в поведінці

Емоції, що їх відчуває підліток, здатні спричинити у нього імпульсивну поведінку, яка нерідко шкодить і йому самому, і людям навколо. Імпульсивна поведінка типова для дітей підліткового віку і триває упродовж усього цього періоду.

 • Підлітковий вік – це час, коли діти прагнуть самостійності. Вони ставлять під сумнів установлені батьками правила і роблять те, що самі вважають за доцільне.
 • У підлітків інтенсивно розвивається мозок. Це робить їх примхливими й упертими.
 • Гормональні зміни у хлопчиків-підлітків штовхають їх до фізичних протистоянь. Вони також люблять слухати гучну музику.
 • Прагнучи стати більш самостійними, підлітки хочуть спробувати щось нове й ризикувати. Це виявляється в легковажній поведінці.
 • Іноді тиск із боку однолітків і необхідність відповідати правилам своїх компаній формують у підлітків шкідливі звички, які потім дуже важко змінити.
 • Підліткова мода часто змінюється. Одяг і зачіска вашого підлітка можуть вам не сподобатися.
 • Найнебезпечніше в підлітковому віці – те, що підліток може потрапити в погану компанію й набути небезпечних звичок.
 • Брехня – одна з найпоширеніших поведінкових проблем серед підлітків.
 • Підлітки брешуть, аби уникнути конфліктів із батьками або через страх.

Рекомендації

 • Проблеми з поведінкою підлітків завдають багато незручностей батькам. Але пам'ятайте, що це – тимчасовий етап, і він цілком природний.
 • Щоб виправити поведінку підлітка, важливо заручитися його довірою. Поговоріть із ним, вислухайте його. Не варто критикувати, бо це тільки погіршить ситуацію.
 • Дайте зрозуміти підлітку, що ви любите його таким, яким він є. Мотивуйте його завжди залишатися собою, а не підлаштовуватися під інших.
 • Пам'ятайте, що підліток тією чи іншою мірою залежить від своїх емоцій, а тому потребує вашої підтримки. Допоможіть йому: розкажіть, як ви дієте, відчуваючи смуток, злість, ревнощі тощо. Ваші підказки стануть йому в нагоді, коли він даватиме раду власним емоційним проблемам.
 • Якщо бачите, що ваша дитина потрапила в погану компанію, вам потрібно втрутитися. Однак пам'ятайте, що підлітки чутливі й можуть гостро сприймати критику.

4. Куріння, алкоголь і наркотики

Підлітки легко піддаються поганому впливу. Найбільша проблема, з якою стикаються батьки підлітків у всьому світі, – це паління, вживання алкоголю й наркотиків.

 • Найчастіше підлітки пробують цигарки, алкоголь або наркотики під тиском однолітків.
 • Схильність до ризикованої поведінки спонукає багатьох підлітків пробувати алкоголь або наркотики ще до повноліття.
 • «Гострі відчуття», якщо їх не припинити, здатні перерости в шкідливу звичку.
 • Якщо хтось із батьків підлітка палить або вживає алкоголь, це може стати прикладом для наслідування.
 • Низька самооцінка або бажання здатися «крутим» нерідко підштовхують підлітків до вживання алкоголю або наркотиків.
 • Якщо алкоголь або цигарки легкодоступні для підлітка, у нього виникає спокуса їх спробувати.

Рекомендації

 • Будьте уважні до поведінки вашої дитини. Звертайте увагу на те, чи добрі у неї апетит і сон і чи не трапляється в неї стрімких змін настрою.
 • Не стежте за дитиною і не звинувачуйте її в тих чи інших провинах. Заохочуйте її бути чесною, ділитися з вами своїми думками. Обговорюйте з нею її проблеми.
 • Якщо дитина не хоче розмовляти з вами, лікарі можуть поставити їй декілька запитань, щоб з'ясувати, чи вживає вона алкоголь або наркотики. Не змушуйте дитину здавати аналізи на наркотики, оскільки це може призвести до конфліктів між вами.
 • При крайній потребі зверніться по допомогу до лікаря.

5. Труднощі з навчанням

Підлітковий вік – це період, коли діти закінчують школу й готуються до вступу у заклад вищої освіти. У них з'являється більше занять, пов'язаних із навчанням.

 • Тиск унаслідок необхідності добре вчитися і вступати в заклад вищої освіти може викликати в підлітка стрес і почуття смутку.
 • Потреба вчити уроки, займатися з репетиторами й виконувати домашні доручення нерідко призводить до перевтоми.
 • Заняття, що відволікають дитину від навчання, – шлях до поганої успішності й додаткового тиску на підлітка.

Рекомендації

 • Підтримуйте прагнення дітей до навчання. Їм це потрібно, щоб досягти життєвого успіху.
 • Варто зменшити для підлітка кількість домашніх обов'язків, аби він міг зосередитися на навчанні.
 • Здорове харчування та фізичні вправи допоможуть підлітку стати сильним та витривалим. Дитині це необхідно, щоб упоратися з труднощами в цей непростий період.
 • Якщо ви відчуваєте, що дитина перевантажена заняттями з репетитором, скоротіть їх. Підліток не такий витривалий, як дорослий, а тому він швидше втомлюється.

6. Проблеми зі здоров'ям

Підлітки нерідко вразливі – емоційно та фізично. Без належного харчування й турботи про своє здоров'я вони схильні до різних хвороб.

 • У підлітків часто буває напружений графік. Між заняттями вони не встигають відпочивати і правильно харчуватися, а тому не отримують достатньої кількості поживних речовин.
 • Думки про своє тіло можуть спричинити в підлітків, особливо дівчаток, розлади харчової поведінки. Дівчаток турбують їхні зовнішність і вага, що може спричинити анорексію або булімію.
 • Стрес у підлітків – шлях до втрати апетиту або до безсоння.
 • Брак здорового харчування та фізичної активності нерідко призводить до ожиріння. Так буває, наприклад, коли дитина вживає висококалорійні продукти, фастфуд і газовані напої.

Рекомендації

Батьківські увага й підтримка здатні допомогти підліткам справитися з проблемами зі здоров'ям, розвинути навички здорового способу життя. Показуючи дитині приклад для наслідування, заохочуйте її їсти здорову їжу, займатися спортом і приділяти достатньо часу сну.

 • Переконайтеся, що підліток отримує необхідну кількість поживних речовин. Подбайте про збалансоване харчування дитини.
 • Надавайте підлітку емоційну й фізичну підтримку. Це допоможе йому впоратися з неприємностями.

7. Психологічні проблеми

Дослідження свідчать, що близько 50 % психічних розладів, на які страждають дорослі, починаються у віці близько 14 років. Третина смертей підлітків пов'язана із самогубствами через депресію. Тому, якщо ваша дитина схильна до частих змін настрою, страждає від безсоння або втрати апетиту, вам потрібно звернутися по допомогу до фахівця.

 • У підлітків нерідко трапляються проблеми із самооцінкою або впевненістю в собі. Почуття неповноцінності або, навпаки, переваги, часто виникає через зовнішній вигляд або прийняття підлітками свого тіла.
 • Незадовільна успішність і низький рівень інтелекту також можуть знижувати мотивацію підлітків. У них формується настанова, що вони недостатньо гарні.
 • Однією з найпоширеніших психологічних проблем, характерних для підлітків, є депресія.
 • Постійні стреси можуть спричиняти у підлітків тривожність, а перепади настрою нерідко призводять до розладу поведінки або опозиційно-протестного розладу.
 • Розлади харчової поведінки також пов'язані з психологічними проблемами, зокрема низькою самооцінкою підлітка та його прагненням будь-що змінити свою зовнішність.

Рекомендації

Хоча істерики й перепади настрою досить часто трапляються в підлітків, це не єдине свідчення наявності психологічних проблем у дітей цього віку. Визначити симптоми таких проблем може бути нелегко, й іноді для цього потрібна допомога фахівця.

 • Здоровий спосіб життя й обговорення з підлітком його проблем здебільшого здатні запобігти появі депресії.
 • Якщо в підлітка трапляються часті перепади настрою, необхідно звернутися по допомогу до фахівця.
 • Іноді підліток почувається погано тільки вдома, і цілком нормально – із друзями або в школі. Поговоріть з учителями та друзями підлітка про те, як він почувається. Якщо й після цього залишиться привід для занепокоєння, необхідно вжити заходів.
 • Не ігноруйте почуття підлітка, оскільки це тільки погіршить ситуацію.
 • Заохочуйте дитину спілкуватися з вами. Самі розмовляйте з нею. Якщо ви думаєте, що підліткові буде нелегко говорити з вами, побесідуйте з ним в автомобілі, де ви не будете з ним віч-на-віч.

8. Побачення та взаємини

Під час статевого дозрівання підлітків починає цікавити протилежна стать. У цей період у них починають розвиватися статеві органи. Підлітки можуть ніяково почуватися в різних соціальних ситуаціях.

 • Підлітки перебувають у пошуку образу власного «Я». Вони шукають зразки для наслідування вдома або серед свого кола спілкування.
 • Підлітки часто думають над тим, які вчинки є правильними й неправильними. Вони сумніваються стосовно багатьох явищ.
 • Підліткам потрібен час, щоб вивчити та прийняти свою сексуальність. І дівчатка, і хлопчики переживають «дивні» почуття у ставленні до протилежної статі й часто не знають, що із цим робити.
 • У підлітковому віці діти починають ходити на побачення. Вони неохоче говорять про це з батьками.
 • Ще одним важливим аспектом соціального життя підлітка є конкуренція. Підлітки у всьому змагаються один з одним. Це свідчить про той чи інший рівень їхньої самооцінки.
 • Думки й почуття, пов'язані із сексом, можуть здатися підліткам неправильними. Вони нерідко відчувають провину із цього приводу.
 • Коло спілкування підлітка розширюється. Він спілкується з друзями наживо, телефоном, у соціальних мережах тощо.

Рекомендації

 • Знайомства та стосунки – це делікатні питання, про які підліток може говорити досить неохоче. Не ставте його в незручне становище. Якщо спілкуєтеся з підлітком на такі теми, робіть це впевнено й розважливо.
 • Прийміть факт, що підліток більше часу проводить із друзями, ніж із вами. Просто дайте йому зрозуміти, що ви завжди будете поряд, коли йому це знадобиться.
 • Діліться з підлітком своїм життєвим досвідом. Розповідайте історії, що траплялися з вами в підлітковому віці. Це може бути корисним.

9. Сексуальне здоров'я й венеричні захворювання

Розвиток вторинних статевих ознак у підлітків викликає в них незвичні почуття й заохочує їх досліджувати власне тіло.

 • У цьому віці у підлітків відбуваються перший поцілунок, перший повільний танець, перше побачення тощо.
 • Без опіки батьків підліток може почати статеве життя раніше, ніж буде до цього готовий. Така ситуація може призвести до небажаної вагітності. Це найбільший ризик, із яким стикаються дівчатка-підлітки.
 • Незахищений секс також може спричинити низку венеричних хвороб.

Рекомендації

 • Поговоріть із дитиною про сексуальне життя. Ваше завдання – пояснити їй важливість безпечного сексу.
 • Гормональні зміни змушують підлітків діяти імпульсивно. Тому вам варто поспілкуватися з підлітком про наслідки незахищеного сексу і його вплив на все подальше життя.
 • Поінформованість – єдиний спосіб запобігти ранній вагітності й венеричним захворюванням у підлітків.

10. Інтернет-залежність

Поява соціальних мереж багато в чому змінила спілкування між людьми. Особливо на підлітків впливає Інтернет.

 • Підлітки нерідко годинами розмовляють телефоном, листуються в соціальних мережах або просто грають в ігри.
 • Підлітки, котрі надмірно захоплюються Інтернетом, зазвичай мають менше друзів і менш активне соціальне життя. Вони проводять час на самоті перед монітором.
 • Інтернет-залежність також зменшує фізичну активність підлітків. Це формує нездоровий і малорухливий спосіб життя.
 • Інтернет-залежність негативно впливає на успішність підлітків.

Рекомендації

 • Якщо підліток проводить багато часу перед комп'ютером, це ще не означає, що він залежний від Інтернету. Але він міг би з більшою користю для себе скористатися часом, який проводить перед комп'ютером.
 • Не забороняйте підлітку користуватися Інтернетом. Це лише зробить дитину упертішою у своєму бажанні відвідувати всесвітню мережу. Натомість мотивуйте сина або дочку зайнятися іншими справами.
 • Ви можете контролювати дитину, але вона, імовірно, сприйме це вороже. Пам'ятайте, що вона вже не малюк і має право на самостійні рішення. Підказуйте дітям правильні рішення, але ніколи не приймайте рішень за них.
 • Організовуйте заходи, що змусять підлітка спілкуватися наживо з іншими людьми, наприклад, сімейні вечері.
 • Установіть у домі обмеження щодо використання електронних пристроїв. Наприклад, визначте час, коли підлітку не можна користуватися мобільним телефоном. Також забороніть тримати телефон у спальні підлітка, оскільки це може зашкодити його режиму сну.

11. Агресія й жорстокість

Агресія особливо часто властива хлопчикам-підліткам. У них розвиваються м'язи, грубшає голос, спостерігається період активного росту. Крім того, вони стають емоційно більш вразливими.

 • Підлітки часто вплутуються в шкільні бійки.
 • Ще гіршим є те, що підлітки можуть почати знущатися над однолітками. Це – крок до серйозних проблем.
 • Підлітки можуть потрапити в погану компанію й чинити незаконні дії.
 • Імпульсивна поведінка підлітків може призводити до серйозних наслідків. За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я, щорічно 180 підлітків у всьому світі гине від насильства з боку однолітків.

Рекомендації

 • Навчіть дітей доброти та уваги у взаєминах із людьми навколо. Це попередить у підлітків можливі прояви агресії.
 • Запобігайте доступу підлітка до алкоголю й небезпечних предметів (наприклад, зброї).
 • Виховуйте в дитини співчуття. Покажіть їй у цьому позитивний приклад.
 • Намагайтеся захистити дитину від жорстоких фільмів, книг і телепередач у віці, коли вона ще не розрізняє, що добре, а що погано.
 • Запропонуйте дитині спорт і фізичні вправи як спосіб виплеснути негативні емоції. У такий спосіб вона зрозуміє, що злитися – нормально, якщо знайти відповідний спосіб висловити свій гнів.

Коли ви обізнані – значить, у змозі допомогти

Колись ви самі були підлітками. Але як тільки ваша дитина вступає в підлітковий вік, вам здається, що ви не знаєте про підлітків геть нічого. Зрозумійте: ви вже проживали все те, із чим стикається ваш підліток. Будьте уважні й постарайтеся зрозуміти, що він відчуває. Це допоможе впоратися з багатьма проблемами.

***

 

Стилі виховання у сім’ї та їх вплив на психічний розвиток дитини

 Сім’я є і залишається природним середовищем для фізичного, психічного, соціального і духовного розвитку дитини, її матеріального забезпечення і несе відповідальність за створення належних умов для цього. Дорослі відіграють провідну роль у розвитку особистості дитини, навчають дитину правил поведінки, які організовують її у повсякденних справах.

У кожній сім’ї між дитиною і батьками складаються особливі стосунки. Від характеру сімейного спілкування залежить формування деяких властивостей дитини та її поведінки. Батьки використовують методи і засоби виховання, які допомагають привнести у свідомість дитини певну систему норм і правил, долучають її до моральних цінностей. 

За думкою Е.Еріксона, впродовж дитинства та отроцтва найбільш важливими є два вектори виховного впливу родини - батьківське прийняття / чуйність та батьківська вимогливість / контроль, поєднання яких утворює чотири стилі батьківського виховання, зміст яких досліджувала американський психолог Д.Баумрінд.


Вплив стилів батьківського виховання на результати психічного розвитку підлітка

Стилі виховання

Наслідки для психічного розвитку підлітків

Авторитетний

Висока самоповага і самооцінка, значні соціальні вміння, велика увага до соціальних та моральних проблем, хороша навчальна успішність

Авторитарний

Середні соціальні вміння, високий рівень тривожності, нестійка самооцінка, несамостійність і підвищена конформність до впливу ровесників

Потуральний

Низькі соціальні вміння, пасивність, інфантилізм та егоїзм, слабкий самоконтроль, схильність до демонстративної та аморальної поведінки

Відсторонений

Низькі соціальні вміння, занижена самооцінка, висока тривожність та агресивність, схильність до неконтрольованої й аморальної поведінки


Завдання дорослого – попередити, застерегти, пояснити, вказати на можливі наслідки, але дати можливість дитині діяти самостійно, здійснювати свій власний вибір. Тоді, навіть зробивши помилку, дитина навчиться думати, відповідати за свої вчинки, за себе, бути самостійною. Звичайно, все залежить від ситуації і віку дитини. Але обов’язково слід пам’ятати, що рано чи пізно дитині треба буде ставати дорослою й самостійною і те, як це буде відбуватися, найбільше залежить від батьків.

Пам'ятайте, що благополучна сім'я — це сім'я з високим рівнем внутрішньосімейної моральності, духовності, кооперації, взаємної підтримки та взаємодопомоги, з раціональними способами вирішення сімейних проблем. Дорослим необхідно керуватися принципами любові та поважати особистість дитини.
Будуємо довірливі стосункиНемає коментарів:

Дописати коментар